ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
§ 2.
ROZDZIAŁ II
CELE I ZADANIA ŻŁOBKA
§ 3.
Żłobek realizuje cele i zadania wynikające z przepisów, w szczególności:
Żłobek realizuje cele i zadania wynikające z przepisów, w szczególności:
§ 4.
ROZDZIAŁ III
ORGANY ŻŁOBKA
§ 5.
Dyrektor jest organem kierowniczym i wykonawczym w zakresie bieżącej działalności Żłobka.
Dyrektor Żłobka sprawuje nadzór nad zatrudnionym personelem.
Do obowiązków Dyrektora należy w szczególności:
stała współpraca z pracownikami i podmiotami zewnętrznymi;
reprezentowanie Żłobka na zewnątrz;
zapewnienie dzieciom, zatrudnionym opiekunom i pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w Żłobku;
ustalenie oraz nadzór nad tworzeniem i realizacją tygodniowych i miesięcznych scenariuszy zajęć, tworzenie ramowego rozkładu dnia z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców;
sprawowanie nadzoru w stosunku do zatrudnionych opiekunów;
gromadzenie informacji o pracy opiekunów w celu dokonywania oceny ich pracy – według zasad określonych w odrębnych przepisach, a także nadzór nad sposobem dokumentowania przebiegu pracy opiekuńczo – wychowawczej oraz dokumentowania zajęć, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
sprawowanie opieki nad dziećmi oraz tworzenie warunków harmonijnego ich rozwoju;
dobór kadry podział zadań pomiędzy pracownikami;
współpraca z rodzicami oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi pracę Żłobka;
wprowadzanie zmian w dokumentacji Żłobka, m. in. w statucie, regulaminach i procedurach, itd.;
prowadzenie strony internetowej i fanpage’u Żłobka;
podpisywanie i rozwiązywanie umów z rodzicami;
opieka nad prawidłowym przestrzeganiem przez pracowników zasad panujących w Żłobku;
zarządzanie Żłobkiem wykonując inne zadania przewidziane dla tego stanowiska oraz udział w podejmowaniu decyzji we wszystkich sprawach dotyczących pracy i funkcjonowania Żłobka;
tworzenie i sprawowanie nadzoru nad realizacją programu profilaktyki Żłobka, programu adaptacji, programu współpracy z rodzicami.
§ 6.
ROZDZIAŁ III
§ 7.
Żłobek jest placówką opiekuńczo – wychowawczą zapewniającą opiekę i wychowanie dzieciom z wykształconą umiejętnością samodzielnego chodzenia po ukończeniu pierwszego roku do 3 lat, a w uzasadnionych przypadkach do 4.
Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Żłobka jest grupa.
W przypadku wysokiej absencji dzieci lub opiekunów dopuszczalne jest tworzenie innego składu grup w Żłobku.
Liczba dzieci w grupie nie przekracza 17, pomimo zgody SANEPIDU na liczbę dzieci 18 .
§ 8.
Żłobek jest czynny 5 dni w tygodniu, 12 miesięcy z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, długich weekendów lub zamknięcia z powodu rozporządzenia wydanego przez ministerstwo oraz dodatkowych dni wolnych zarządzonych przez Dyrektora placówki.
W okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) Żłobek może być zamknięty na czas dokonania niezbędnych napraw, remontów i prac dezynfekcyjnych, nie dłużej niż 2 tygodnie.
W razie konieczności (awaria, groźna choroba zakaźna, itp.) Dyrektor może podjąć decyzję o zamknięciu Żłobka do czasu usunięcia zagrożenia.
Gdy liczba dzieci zgłoszonych na dany dzień jest mniejsza od 5, dyrektor może podjąć decyzję o zamknięciu Żłobka w danym dniu.
Żłobek sprawuję opiekę dzienną od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 17:00, przy czym opieka nad dzieckiem w Żłobku nie może przekraczać 10 godzin w ciągu jednego dnia.
Czas pracy oraz kalendarz roku szkolnego ustala corocznie dyrektor, a informacja przekazywana jest rodzicom przed 01 września roku, którego dotyczy.
Czas trwania poszczególnych zajęć z dziećmi, jest dostosowany do możliwości rozwojowych wychowanków.
§ 9.
Żłobek zapewnia dzieciom zapisanym do oddziałów żłobkowych możliwość uczestnictwa we wszystkich aktywnościach organizowanych w Żłobku w trakcie pobytu dziecka w placówce.
Żłobek może rozszerzać lub ograniczać ofertę usług opiekuńczych, wychowawczych i rekreacyjnych w zależności od potrzeb dzieci, środowiska i możliwości organizacyjnych i bazowych placówki.
Żłobek może współpracować z innymi usługowymi placówkami kulturalno – oświatowymi w celu realizacji dodatkowych form edukacyjno – kulturalnych.
Żłobek zapewnia dzieciom możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych (płatnych), w trakcie pobytu dziecka w Żłobku, zgodnie z oczekiwaniami rodziców oraz możliwościami rozwojowymi dziecka.
§ 10.
Żłobek nie prowadzi własnej kuchni. Posiłki dostarczane są przez firmę cateringową.
Posiłki są dodatkowo płatne.
Żłobek zapewnia dzieciom wyżywienie zgodne z wymaganiami dla danej grupy wiekowej wynikającymi z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia im. Prof. Dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.
Każdy rodzic przed podpisaniem umowy, musi w karcie zgłoszenia dziecka wpisać ewentualną alergię lub nietolerancję pokarmową swojego dziecka, jak również zadeklarować rodzaj wyżywienia dla swojego dziecka.
Dzieciom karmionym mieszankami mlecznymi rodzice zobowiązani są do dostarczenia do Żłobka suchej mieszanki oraz każdorazowo butelki. Mieszanki przygotowywane są zgodnie z informacją podaną na opakowaniu mieszanki, a także zgodnie z zasadami higieny.
§ 11.
Do realizacji celów statutowych Żłobek posiada:
salę;
jadalnię
kuchnię;
szatnię dla dzieci;
toalety dla dzieci, toaletę dla dorosłych;
pomieszczenie socjalne;
gabinet dyrektora;
sekretariat;
magazyn;
ogrodzony plac zabaw.
ROZDZIAŁ V
BEZPIECZEŃSTWO
§ 12.
Dzieci każdego dnia wychodzą na świeże powietrze. W ciepłe dni wychodzą również po południu.
Ważne, by wyposażyć dziecko w strój odpowiedni do pory roku i aktualnej pogody.
Żłobek zapewnia stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w placówce oraz w trakcie zajęć organizowanych poza jej terenem.
Opiekun jest świadomy odpowiedzialności za życie i zdrowie dzieci, jaka na nim spoczywa. Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dzieciom jest obowiązkiem opiekuna.
W przypadku konieczności chwilowego oddalenia się od dzieci będących pod opieką, opiekun musi zapewnić dozór innej osoby na czas swojej nieobecności. Nie wolno zostawić dziecka bez opieki.
§ 13.
Na bezpieczeństwo dziecka w Żłobku składa się bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Bezpieczeństwo fizyczne polega na chronieniu dzieci przed urazami, bólem fizycznym, utratą życia i zdrowia. Bezpieczeństwo psychiczne polega na właściwym komunikowaniu się z dzieckiem, akceptacji, tolerancji dziecka bez względu na posiadany potencjał rozwojowy, status społeczny i pochodzenie.
2.W Żłobku wdraża się dzieci do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, w szczególności w zakresie:
wdrażania dzieci do przestrzegania norm określonych zachowań, w sytuacjach typowych dla funkcjonowania dzieci w Żłobku (w sali zabaw, w szatni, w stołówce, na placu zabaw, na wycieczce/spacerze);
właściwego komunikowania się z dziećmi;
właściwego organizowania czasu wolnego dzieciom;
znajomości sposobów wzywania pomocy i radzenia sobie w trudnych sytuacjach;
unikania zagrożeń pochodzących od dorosłych, zwierząt, roślin oraz wynikających ze zjawisk atmosferycznych;
bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
oddalania się od opiekuna oraz postępowania w przypadku zagubienia się.
3. Dziecku nie wolno:
wychodzić samodzielnie z sali, z placu zabaw, z budynku lub innego miejsca bez pozwolenia i dozoru osoby dorosłej;
łamać ustalonych w Żłobku zasad zachowania;
narażać siebie i inne dzieci na niebezpieczeństwo.
§ 14.
Opiekun ma obowiązek wdrażania dzieci w szczególności:
do bezpiecznych zachowań;
ustalenia wspólnie z dziećmi zasad i norm zachowań obowiązujących w grupie i w Żłobku;
zapoznania rodziców z obowiązującymi w Żłobku zasadami zachowania.
§ 15.
Opiekun ma obowiązek codziennego sprawdzania stanu sprzętu, zabawek, otoczenia przed rozpoczęciem pracy. Ewentualnie zagrożenia usuwa lub zgłasza Dyrektorowi. Nie wolno organizować zabawy, zajęć oraz innych czynności w otoczeniu niebezpiecznym dla dzieci.
Opiekun ma obowiązek systematycznego sprawdzania stanu liczbowego grupy, w szczególności podczas zajęć organizowanych na placu zabaw lub poza terenem żłobka.
Opiekunowie mają obowiązek, w szczególności podczas pobytu dzieci na placu zabaw, przebywać w miejscach największych zagrożeń (huśtawka, zjeżdżalnia, itd.).
Opiekun ma obowiązek organizowania zajęć w sposób przemyślany, tak aby przewidywać ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.
Dzieci przemieszczają się parami, np. na rytmikę, do szatni, na wycieczki piesze. W szatni, ubikacji oraz w łazience dzieci podlegają szczególnej kontroli ze strony opiekunów.
Każde wyjście opiekuna z grupą poza teren Żłobka wpisywane jest do zeszytu wyjść.
§ 16.
Po przerwie wakacyjnej dyrektor dokonuje kontroli budynku i ogrodu pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z placówki.
Plan ewakuacji Żłobka zamieszcza się w widocznych miejscach. Drogi ewakuacyjne oznacza się w sposób wyraźny i trwały.
Konieczne prace remontowe, naprawcze w czasie funkcjonowania Żłobka organizowane powinny być w sposób niezagrażający dzieciom.
W czasie opadów śniegu przejścia na terenie Żłobka oczyszcza się ze śniegu oraz posypuje piaskiem, solą przemysłową.
Pomieszczenia Żłobka są właściwie oświetlone, ogrzewane i wentylowane.
Sprzęt, z którego korzysta personel obsługowy jest zgodny z wymogami ergonomii.
Stoliki i krzesła są dostosowane do wzrostu dzieci.
Sprzęt i wyposażenie posiadają atesty lub certyfikaty.
Sale zajęć posiadają rekuperację – to sposób na wentylowanie pomieszczeń, który pozwala na dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz i jednocześnie usuwanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza, zawierającego dużo dwutlenku węgla. W rekuperacji powietrze dostające się pomieszczenia przechodzi przez filtry, które usuwają insekty, kurz i inne zanieczyszczenia.
Żłobek posiada zabezpieczone wejście do placówki oraz dodatkowe zabezpieczone wejście wewnątrz budynku, zabezpieczone wyjście na plac zabaw oraz zabezpieczone wyjście dla dostaw cateringu.
W salach, w których odbywają się zajęcia zapewnia się temperaturę nie niższą niż 20℃.
Apteczki wyposażone w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy i instrukcje z zasadach udzielania tej pomocy.
Wyznaczeni pracownicy w Żłobku podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Dyrektor organizuje okresowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla wszystkich pracowników,
§ 17.
W razie wystąpienia wypadku dziecka na terenie Żłobka lub poza nim wychowawca jest zobowiązany do udzielenia pomocy oraz przestrzegania Procedury postępowania w razie wypadku.
W przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych (np. gorączka, wymioty, biegunka, wysypka, omdlenia, itp.) lub zaistnienia zdarzenia, powodującego uraz (np. skaleczenie, stłuczenie, ugryzienie przez osę, itp.) wychowawca ma obowiązek powiadomienia rodziców.
Opiekunowie nie mają uprawnień do podawania dzieciom żadnych leków. W przypadku, gdy dziecko wymaga codziennej pomocy medycznej na terenie Żłobka, decyzję podejmuje Dyrektor.
Żłobek bezzwłocznie powiadamia rodziców o wystąpieniu wszawicy lub choroby zakaźnej czy pasożytniczej.
W czasie dużego nasłonecznienia dzieci powinny być zaopatrzone w odpowiednie nakrycie głowy, krem z filtrami i w miarę możliwości, przebywać w zacienieniu.
§ 18.
Rodzice mają obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci według zasad określonych w Procedurze przyprowadzania i odbierania dzieci ze Żłobka.
Obowiązkiem rodziców jest przyprowadzenie do Żłobka dziecka zdrowego, czystego, ubranego w odzież adekwatną do pogody.
Rodzice przed oddaniem dziecka do grupy powinni kontrolować, czy dziecko nie posiada przedmiotów zagrażających jego bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu rówieśników.
§ 19.
Osobą odpowiedzialną na terenie Żłobka za respektowanie praw dziecka jest dyrektor.
Osobami odpowiedzialnymi za monitorowanie respektowania praw dziecka jest wychowawca, psycholog, pedagog. Dzieci i rodzice wykraczający poza normy i zasady zachowania akceptowane w Żłobku, ponoszą konsekwencje przewidziane w Statucie.
W sytuacji, gdy Złobek wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych, a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor powiadamia pisemnie Sąd Rodzinny lub policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.
Opiekun dokumentuje zaistniałe zdarzenia na terenie Żłobka, sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń i przekazuje ją do dyrektora.
ROZDZIAŁ VI
OPIEKUNOWIE
§ 20.
Dyrektor powierza pracę w oddziale żłobkowym przyjętym do pracy opiekunom.
Liczba dzieci na jednego opiekuna nie przekracza 8, a gdy w tej grupie dzieci będzie dziecko niepełnosprawne lub które nie ukończyło 1 roku życia, liczba ta nie przekroczy 5 dzieci.
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku opiekuna jest posiadanie udokumentowanych kwalifikacji zawodowych, zgodnie z wymogami przepisów ustawy.
Żłobek może zatrudnić pomoc opiekuna lub wolontariusza.
Obowiązki opiekuna:
zajmuje się dziećmi, pielęgnuje je i wychowuje;
dba o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo dzieci;
kształtuje aktywność i samodzielność w codziennych czynnościach i zabawie;
kształtuje pozytywne cechy charakteru;
wypracowuje dobre nawyki;
zaspokaja podstawowe potrzeby biologiczne;
karmi i ubiera dzieci;
bierze udział w tworzeniu i prowadzeniu dokumentacji Żłobka;
organizuje i przeprowadza zajęcia dydaktyczne;
podnosi swoje kompetencje poprzez udział m.in. w szkoleniach;
dba o utrzymanie ładu i czystości w budynku i otoczeniu;
dba o zdrowie i bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich dzieci;
współpracuje z rodzicami, specjalistami i instytucjami zewnętrznymi oraz innymi opiekunami;
rzetelnie wykonuje wszystkie zadania zawarte w szczegółowym zakresie obowiązków określonym przez Dyrektora Żłobka, którego odpis przechowywany jest w aktach osobowych pracownika, oraz innych zadań, jeżeli zostały one zlecone przez Dyrektora i są związane z prawidłową organizacją pracy Żłobka.
ROZDZIAŁ VII
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
§ 21.
Ilekroć w Statucie jest mowa o rodzicach, należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.
Formy współdziałania z rodzicami to:
zebrania ogólne i grupowe;
kontakty indywidualne z dyrektorem i opiekunami;
zajęcia dedykowane podopiecznym i ich rodzicom;
sprawowanie za pośrednictwem Żłobka nadzoru położniczego, fizjoterapeutycznego i psychologicznego nad dziećmi i współpraca z rodzicami w tym zakresie;
konsultacje z opiekunami i specjalistami;
imprezy i uroczystości połączone z prezentacją umiejętności artystycznych dzieci;
pisemne informacje o rozwoju dziecka;
informacje o rozwoju dziecka i jego postępach;
gazetki informacyjne dla rodziców, fanpage, kontakt telefoniczny i mailowy;
spotkania informacyjne, festyny, drzwi otwarte;
inne formy dostosowane do potrzeb rodziców.
3. Rodzice i opiekunowie współdziałają ze sobą w celu skutecznego oddziaływania opiekuńczego, edukacyjnego i wychowawczego na dziecko oraz określania drogi jego indywidualnego rozwoju.
4. W Żłobku może być powołana Rada Rodziców, która reprezentuje ogół rodziców dzieci uczęszczających do Żłobka.
5. Zadania Rady Rodziców ujęte są w Ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3.
§ 22.
Rodzice mają prawo do:
znajomości założeń i zadań wynikających z realizacji programu wychowania w danym oddziale żłobkowym i programu rozwoju placówki;
uzyskiwania od opiekunów rzetelnej informacji na temat rozwoju swojego dziecka, postępów edukacyjnych, wychowawczych, prezentowanych postaw społecznych;
uzyskiwania porad i wskazówek odnośnie przyczyn trudności wychowawczych i sposobów udzielania dziecku wsparcia;
otrzymywania pomocy pedagogicznej, psychologicznej oraz innej zgodnej z potrzebami dzieci w miarę możliwości Żłobka;
wzbogacania ceremoniału i zwyczajów Żłobka w oparciu o tradycje środowiska i regionu;
udziału we wspólnych spotkaniach z okazji uroczystości, imprez, wycieczek, spacerów i innych;
wyrażania opinii na temat żywienia, wypoczynku, organizacji zabaw i zajęć oraz poziomu prowadzonych zajęć dodatkowych;
zgłaszania własnych propozycji zajęć oraz oferty opiekuńczej, wychowawczej i rekreacyjnej Żłobka;
ubezpieczenia dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków.
2. Rodzice mają obowiązek:
przestrzegać zawartą ze Żłobkiem umowę o świadczenie usług oraz postanowień statutu Żłobka i obowiązujących regulaminów i procedur;
ściśle współpracować z opiekunami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych i ustalania drogi indywidualnego rozwoju;
przyprowadzać i odbierać dziecko punktualnie ze Żłobka przez rodziców lub pisemnie upoważnioną przez nich osobę (wymagane jest pisemne upoważnienie zawierające imię i nazwisko, numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej oraz podpis rodzica). Rodzice przejmują pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka odbieranego przez upoważnioną przez siebie osobę;
przyprowadzać do Żłobka wyłącznie dzieci zdrowe;
informować o przyczynach nieobecności dziecka w Żłobku oraz niezwłocznie zawiadamiać o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych, a także zgłaszać dyrektorowi lub opiekunowi niedyspozycje dziecka zarówno fizyczne jak i psychiczne;
uczestniczyć w zebraniach i innych formach współdziałania Żłobka mających na celu właściwy przepływ informacji oraz wypracowywanie wspólnych działań edukacyjnych i wychowawczych;
informować dyrektora o zmianach adresu zamieszkania, telefonu kontaktowego, adresu e-mail;
śledzić na bieżąco informacje umieszczone na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej Żłobka;
terminowo uiszczać odpłatność za pobyt dziecka w Żłobku zgodnie z umową o świadczenie usług;
respektować uchwały zespołu pracowników merytorycznych podjęte w ramach ich kompetencji;
zaopatrzyć dziecko w odpowiednie ubranie i obuwie umożliwiające dziecku komfort i bezpieczeństwo w trakcie zabawy, nauki i pracy, codzienny pobyt na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych oraz przebranie dziecka w razie konieczności;
zaopatrzyć dziecko w jednorazowe pieluszki, butelki, bidony lub kubeczki – adekwatnie do wieku dziecka;
odbieranie telefonu z placówki;
przyprowadzać dziecko do Żłobka nie później niż do godziny 8:30 jeśli dziecku ma zostać podane śniadanie;
nie pozostawiać dziecka w Żłobku dłużej niż 10 godzin w ciągu jednego dnia.
ROZDZIAŁ VIII
WYCHOWANKOWIE
§ 23.
Dzieci mają wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności posiadają prawo do:
a)właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo – wychowawczego uwzględniającego zasady higieny pracy umysłowej;
b) akceptacji ich indywidualności i odmienności;
c) ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, czy zaniedbania ze strony dorosłych;
d)poszanowania godności i własności osobistej;
e)indywidualnego procesu i własnego tempa rozwoju;
f) zabawy i wyboru towarzyszy zabawy;
g) aktywnego kształtowania kontaktów społecznych i otrzymania w tym pomocy;
h) życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie dydaktycznym i wychowawczym;
i)różnorodnego, bogatego w bodźce i poddającego się procesom twórczym otoczenia;
j) pomocy i ochrony przy pokonywaniu przeżyć związanych z przykrymi i dotkliwymi zdarzeniami.
§ 24.
Dzieci przyjmowane są do Żłobka w wyniku rekrutacji.
Rekrutacja do Żłobka odbywa się w sposób ciągły, przez cały rok.
Rekrutacja przebiega za pomocą systemu elektronicznego lub osobiście poprzez kontakt z Sekretariatem/Dyrektorem.
Aby dziecko mogło zostać zgłoszone do rekrutacji musi posiadać numer PESEL.
Rodzic chcący wziąć udział w procesie rekrutacji winny jest wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do Żłobka.
Dzieci przyjmowane są do Żłobka według kolejności zgłoszeń.
Rodzeństwo dzieci uczęszczających aktualnie do Żłobka lub rodzeństwo absolwentów Żłobka przyjmowane jest w pierwszej kolejności.
Celem rozpoczęcia świadczenia usług rodzice winni:
najpóźniej w przeddzień rozpoczęcia współpracy podpisać umowę cywilno – prawną o świadczenie przez Żłobek usługi polegającej na opiece nad dzieckiem;
wypełnić i dostarczyć kartę zgłoszenia dziecka;
wypełnić i dostarczyć deklarację o przystąpieniu do ubezpieczenia NNW dzieci;
wypełnić i dostarczyć kartę zdrowia dziecka;
Dziecko, które nie zostało przyjęte do Żłobka wpisywane jest na wniosek rodziców na listę rezerwową. Po zwolnieniu się miejsca w Żłobku w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z listy rezerwowej zgodnie z kolejnością z listy. Dziecko, które nie skorzysta z wolnego miejsca w Żłobku jest skreślane z listy rezerwowej.
§ 25.
Rozwiązanie świadczenia usługi następuje w przypadkach przewidzianych umową.
Rozwiązanie umowy przez jedną ze stron jest jednoznaczna ze skreśleniem dziecka z listy wychowanków Żłobka.
Dziecko może zostać skreślone z listy wychowanków przez dyrektora w szczególności, gdy rodzice:
nie przestrzegają postanowień umowy, obowiązującego w Żłobku Statutu, procedur oraz regulaminów;
nie wywiązują się z obowiązku terminowego regulowania obowiązujących w Żłobku opłat;
zataili informacje o stanie zdrowia psychicznego lub fizycznego dziecka mające wpływ na prawidłowy proces dydaktyczno – wychowawczy i bezpieczeństwo zarówno dziecka jak i pozostałych podopiecznych i pracowników Żłobka;
nie zgłosili dyrektorowi lub opiekunowi powodu nieobecności dziecka trwającej dłużej niż 14 dni;
gdy nastąpił brak współpracy pomiędzy rodzicami, a opiekunami lub dyrektorem w kwestii rozwiązywania problemów powstałych w procesie opieki i wychowania dziecka;
przyprowadzają dziecko do Żłobka z widocznymi objawami chorobowymi, a także nie stosują się do zasad ustalonych w Żłobku dotyczących takich sytuacji;
dziecko swoim zachowaniem zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych dzieci.
4. Pisemną decyzję o skreśleniu dziecka z listy wychowanków Żłobka przekazuje się rodzicom w formie pisemnej.
5. Od decyzji dyrektora o skreśleniu z listy wychowanków przysługuje odwołanie w ciągu 7 dni od daty otrzymania decyzji. Odwołanie można złożyć do organu prowadzącego żłobek.
ROZDZIAŁ IX
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA ŻŁOBKA I ZASADY ODPŁATNOŚCI
§ 26.
Działalność Żłobka finansowana jest z następujących źródeł:
opłat wnoszonych przez rodziców dzieci zapisanych do Żłobka zgodnie z podpisaną umową;
środków pochodzących z budżetu miasta w ramach realizacji zadania publicznego Maluch Plus
środków pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uzyskanych w ramach programów resortowych;
innych przychodów uzyskanych w sposób przewidziany prawem.
2. Odpłatność za pobyt dziecka w Żłobku składa się z:
jednorazowej, bezzwrotnej opłaty wpisowej;
stałej opłaty uiszczanej z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem;
opłaty za wyżywienie;
dodatkowych dobrowolnych opłat za m.in.: zajęcia dodatkowe, wycieczki, koncerty, itp.
3. Składniki opłat i ich wysokość ustala rokrocznie organ prowadzący.
4. W przypadku nieterminowego uiszczania należności naliczane będą kary umowne.
ROZDZIAŁ X
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 27.
Statut obejmuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności Żłobka.
Dla zapewnienia wszystkim zainteresowanym dostępu do Statutu zostaje on zamieszczony na stronie internetowej Fundacji oraz w dokumentacji placówki prowadzonej przez dyrektora i udostępniany do wglądu na życzenie rodzica.
Regulaminy o charakterze wewnętrznym obowiązujące w placówce nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego Statutu.
Zmian w Statucie dokonuje dyrektor Żłobka.
Celem naszej fundacji jest rozwój i wspieranie najmłodszych.
© 2024 Fundacja Montessori Realizacja Ads Like